Aktualny mistrz Gary Hunt to niekwestionowany lider Światowej Serii, który na 55 przystanków aż 47 razy stawał na podium. Brytyjczyk zaliczył ostatnio swój drugi najgorszy wynik w cliff divingowej karierze (10. miejsce), dlatego podczas zawodów w najbliższy weekend (10-11 września) w Pembrokeshire będzie chciał udowodnić, że wciąż jest w stanie zaprezentować wybitne skoki z 27-metrowej platformy.

Do rywalizacji nad wodami Błękitnej Laguny po raz pierwszy przystąpią także kobiety. Wysokie klify byłej kopalni łupka, objętej obecnie opieką organizacji National Trust, tworzą wyjątkową scenerię przypominającą Koloseum w samym środku idyllicznych terenów uprawnych. Zawody można obejrzeć na żywo za pośrednictwem www.redbull.tv. Start transmisji 11 września o 15.50.

Po wywalczeniu pierwszego zwycięstwa w Światowej Serii Kanadyjka Lysanne Richard przybędzie do południowo-zachodniej części Walii jako jedyna diverka, której udało się pokonać startującą z dziką kartą i będącą objawieniem tego sezonu Rhiannanę Iffland. Australijka zdominowała pierwsze dwa konkursy rozgrywane na 20-metrowej platformie i po trzech przystankach wciąż prowadzi w klasyfikacji generalnej kobiet. W ciągu kolejnych ośmiu tygodni panie zmierzą się w ramach aż pięciu konkursów, więc na szczycie utrzymają się tylko te najsprawniejsze i najbardziej wytrzymałe psychicznie. Czy debiutująca Iflland zdoła powtórzyć sukcesy z początku sezonu? A może rezultaty przyniesie w końcu doświadczenie Amerykanki Rachelle Simpson, dwukrotnej mistrzyni Światowej Serii, która wróciła do formy we Włoszech, gdzie zajęła trzecie miejsce?

Rozegrany ostatni przystanek we Włoszech wprowadził spore zamieszanie w rankingu mężczyzn, a na podium pojawiła się nowa twarz. Choć na żadnym z ośmiu ostatnich przystanków nie finiszował nawet w pierwszej trójce, Rosjanin Artem Silchenko zaliczył doskonały występ, który zapewnił mu upragnione miejsce na szczycie podium. Szczęście zdecydowanie nie sprzyjało pięciokrotnemu mistrzowi Gary’emu Huntowi, który zajął rozczarowujące 10. miejsce, i przez to stracił prowadzenie w klasyfikacji generalnej na rzecz swojego największego rywala, Meksykanina Jonathana Paredesa. W przypadku kolejnej porażki Brytyjczyk spadnie na jeszcze niżą pozycję.

Światowa Seria Red Bull Cliff Diving 2016 wkracza w druga połowę sezonu, a rywalizacja jest obecnie wyjątkowo wyrównana, o czym świadczy fakt, że zawodników sklasyfikowanych na 5. i 9. pozycji dzieli zaledwie 30 punktów. W związku z tym nawet najmniejszy błąd któregoś ze skoczków startujących w zawodach na terenie byłej kopalni łupka w Walii może spowodować wyraźne przetasowanie
w rankingu.

Kobiety staną do walki w Błękitnej Lagunie po raz pierwszy, jednak mężczyźni rywalizowali już w tej lokalizacji dwukrotnie. W 2012 roku po pierwsze w karierze zwycięstwo sięgnął tutaj Steven LoBue (USA), który w Włoszech także stanął na podium, natomiast w finałowej odsłonie sezonu 2013 triumfował w tym miejscu lokalny bohater Gary Hunt.

Wśród 14 mężczyzn i dziewięciu kobiet startujących w zawodach znajdzie się aż trzech reprezentantów Wielkiej Brytanii. Do Gary’ego Hunta i byłego olimpijczyka Blake’a Aldridge’a dołączy zdobywca dzikiej karty Mat Cowen. Spokój zwykle panujący w tym zakątku kraju zostanie zaburzony przez 3-sekundowe loty urozmaicone akrobatycznymi popisami z lądowaniem w wodach Morza Celtyckiego.

Dzikie karty (mężczyźni | kobiety): Alain Kohl (LUX), Alessandro De Rose (ITA), Mat Cowen (GBR), Miguel Garcia (COL); Jaki Valente (BRA), Rhiannan Iffland (AUS), Tara Hyer (USA).

Klasyfikacja generalna MĘŻCZYZN (po 5 z 9 przystanków)
1. Gary Hunt, GBR – 740 pkt
2. Jonathan Paredes, MEX – 660
3. Andy Jones, USA – 460
4. Orlando Duque, COL – 450
5. Michal Navratil, CZE – 360
5. Artem Silchenko, RUS – 360
7. Steven LoBue, USA – 350
8. David Colturi, USA – 330
8. Kris Kolanus (DK), POL – 330
10. Blake Aldridge, GBR – 258

Klasyfikacja generalna KOBIET (po 3 z 7 przystanków)
1. Rhiannan Iffland (DK), AUS – 560 pkt
2. Lysanne Richard, CAN – 450
3. Helena Merten, AUS – 310
4. Cesilie Carlton, USA – 290
5. Ginger Huber, USA – 280
6. Adriana Jimenez, MEX – 270
7. Rachelle Simpson, USA – 260
8. Yana Nestsiarava (DK), BLR – 90
9. Tara Hyer-Tira (DK), USA – 50
9. Iris Schmidbauer (DK), GER – 50
11. Jaki Valente (DK), BRA – 40

Światowa Seria Red Bull Cliff Diving
Od 2009 roku Światowa Seria Red Bull Cliff Diving stanowi scenę dla emocjonującej akcji oraz coraz bardziej skomplikowanych skoków. W zawodach startują zarówno najlepsi skoczkowie, jak i młode talenty, a od 2014 roku Światowa Seria daje również pole do popisu kobietom. W sezonie 2016 odbędzie się dziewięć konkursów w różnych zakątkach naszej planety, podczas których najlepsi reprezentanci tej dyscypliny ponownie zaprezentują śruby i salta podczas skoków z oszałamiającej wysokości, a ich jedynym zabezpieczeniem będą koncentracja, umiejętności i kontrola fizyczna.

OGLĄDAJ NA ŻYWO
Transmisję z zawodów będzie można oglądać NA ŻYWO 11 września od godziny 15:50 na stronie www.redbull.tv. Z Red Bull TV można korzystać na podłączonych telewizorach, konsolach do gier, urządzeniach mobilnych i innych. Więcej informacji na about.redbull.tv

SERWISY SPOŁECZNOŚCIOWE
Zapraszamy do obserwowania Światowej Serii na Facebooku (facebook.com/redbullcliffdiving), Instagramie (@redbullcliffdiving) i Twitterze (@cliffdiving).

NEWSROOM
Red Bull Cliff Diving Newsroom to główna baza materiałów dotyczących Światowej Serii, która będzie aktualizowana na bieżąco w trakcie tygodnia zawodów. Treści są dostępne nieodpłatnie do użytku edytorialnego na wszelkich kanałach medialnych, w tym telewizyjnych, filmowych, prasowych, mobilnych oraz cyfrowych.

www.redbullcliffdivingnewsroom.com