źródło: youtube

„To jest apokalipsa, nie jedziemy na mundial” – tak „La Gazzetta dello Sport” podsumowała w poniedziałek na swojej stronie internetowej klęskę reprezentacji Włoch, która w barażach ze Szwecją nie zakwalifikowała się na przyszłoroczne mistrzostwa świata.

We włoskich mediach zapanowała rozpacz i konsternacja. W wielu komentarzach panuje nastrój niedowierzania, że czterokrotny mistrz świata nie był w stanie zapewnić sobie awansu.

W ocenie „La Gazzetta dello Sport” podczas poniedziałkowego meczu na stadionie San Siro w Mediolanie Włosi zmarnowali wiele okazji i nie byli w stanie zdobyć się na skuteczność. Dlatego taki rezultat, przyznaje dziennik, jest całkowicie zasłużony.

„To epokowa porażka, zapowiedziana katastrofa” – zaznaczono w komentarzu.

Konsekwencje, stwierdza gazeta, są nieuchronne; nie wiadomo, czy ograniczą się tylko do selekcjonera Gian Piero Ventury, czy pójdą jeszcze dalej.

„To jest historyczna kompromitacja” – oceniono na stronach „Corriere della Sera”. Dziennik ten przypomniał: „Coś takiego nie wydarzyło się od 60 lat”.

„Żegnaj, Rosjo” – pisze „La Repubblica”. Także ta gazeta nazywa klęskę drużyny „apokalipsą” i zauważa, że z biegiem czasu kolejne akcje na boisku w Mediolanie, jakie podejmowali Azzurri, stawały się coraz bardziej chaotyczne.

„Trzeba odrodzić włoską piłkę, szukać włoskich zawodników do reprezentacji kraju, a nie koncentrować się na znajdowaniu cudzoziemców do klubów. Sytuacja jest dramatyczna” – podkreślił komentator telewizji RAI.

Sprawozdawca radia publicznego mówił w tym samym czasie: „Spróbujmy wszystko odbudować na tych gruzach”.

Inny komentator radia RAI stanowczo odniósł się do często wypowiadanych słów o „dramacie”, do jakiego doszło.

„Dramat jest tam, gdzie ludzie nie mają domów po trzęsieniu ziemi. Tutaj zaś jest po prostu wstyd i kompromitacja” – oświadczył.

Kapitan drużyny Gianluigi Buffon zalewał się łzami w wywiadzie udzielonym kilkadziesiąt sekund po zejściu z boiska. „Tak mi przykro, bo ponieśliśmy porażkę, także w wymiarze społecznym, to mógł być naprawdę ważny rezultat” – podkreślił bramkarz, który stracił okazję udziału w szóstych mistrzostwach świata.

Na pocieszenie dodał: „Na pewno włoska piłka ma przed sobą przyszłość”.

Buffon ogłosił też odnosząc się do swojej przyszłości: „Przykro mi, że mój ostatni mecz oficjalny w narodowej reprezentacji zbiega się z wyeliminowaniem”.

Trener reprezentacji Gian Piero Ventura, który pod koniec meczu miały cały czas wzrok wbity w ziemię, nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. (PAP)

ZOBACZ TEŻ: Jerzy Dudek krytykuje jednego z kadrowiczów. „Nawałka powinien go odstawić”

[totalpoll id=”10543″]