Video Assistant Referee (VAR) fot. PAP/PA autor: John Walton

Panel FIFA podjął decyzję o wprowadzeniu VAR do przepisów piłki nożnej. Obradujący w sobotę w Zurychu panel Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej (FIFA) zatwierdził wprowadzenie do przepisów piłki nożnej zapisu o dostępie sędziów do powtórek podczas meczów (VAR).

Wcześniej w sobotę zapis dotyczący VAR zaaprobowała Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), sprawująca pieczę nad regułami futbolu.

W opinii FIFA VAR – po wprowadzeniu do międzynarodowych przepisów, znacznie ułatwi pracę podczas rozpoczynających się 14 czerwca w Rosji piłkarskich mistrzostw świata.

Czytaj też: Lewandowski namawia Lewandowską żeby walczyła w klatce, ale mąż Lewandowski się skrzywił

Mecze z udziałem tzw. VAR, czyli dodatkowego sędziego, mającego wgląd do wideo, odbywają się już od kilku lat. Początkowo testowano technologię tylko w spotkaniach towarzyskich, obecnie regularnie korzysta się z niej m.in. w rozgrywkach ekstraklasy Polski, Włoch czy Niemiec.

W turnieju międzynarodowym VAR zadebiutował w ubiegłym roku w Pucharze Konfederacji, który uznawany jest za “próbę generalną” przed mundialem. Opinie o tym rozwiązaniu są podzielone – niektórzy uważają, że VAR jest niezbędny w dzisiejszym futbolu, inni – że konsultacje trwają zbyt długo, spowalniają tempo gry i nie dają stuprocentowej gwarancji, a mecz staje się farsą.

Czytaj też: Karmi dziecko i kulturystów. Kobieta zarabia duże pieniądze na sprzedaży swojego mleka

“Decyzję musimy podjąć w oparciu o fakty, a nie emocje i odczucia” – powiedział prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) Gianni Infantino. Podkreślił, że dzięki VAR odsetek poprawnych decyzji sędziów wzrósł do 93-99 proc.

Decyzja IFAB i FIFA otwiera drogę do użycia VAR podczas mistrzostw świata w Rosji (14 czerwca – 15 lipca). Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na spotkaniu Rady FIFA 15-16 marca w Bogocie.

VAR stosuje się tylko w konkretnych sytuacjach: przy wątpliwościach dotyczących bramek, rzutów karnych, czerwonych kartek i identyfikacji zawodników. (PAP)