Mesut Ozil fot. twitter

We wtorek trener reprezentacji Niemiec ogłosiŁ szeroką kadrę na mistrzostwa świata w Rosji. Spekulowano, że w niej może zabraknąć dwóch gwiazd. To Mesut Ozil i Ilkay Gundogan.

Powód jest polityczny. Obaj niemieccy piłkarze, tureckiego pochodzenia zrobili sobie zdjęcie z prezydentem Turcji, Recepem Erdoganem.

Czytaj też: Fani w szoku. Nieprawdopodobna pazerność kijowskich hotelarzy

“Związek oczywiście szanuje wyjątkową sytuację oraz imigracyjne tło całej sprawy, ale piłka nożna i DFB wyznają wartości, do których pan Erdogan niekoniecznie się stosuje. Dlatego to wydarzenie na pewno nie pomoże naszym działaniom integracyjnym” – napisał w specjalnym oświadczeniu Reinhard Grindel, prezes Niemieckiego Związku Piłki Nożnej.

Niektórzy chcieli, żeby trener Niemców, Joachim Loew, zrezygnował z obu piłkarzy i nie zabierał ich na mistrzostwa świata. Tak się jednak nie stało, obaj są w szerokiej kadrze.

Gundogan w specjalnie opublikowanym oświadczeniu wyjaśnił, że był to jedynie “gest uprzejmości” i nie zamierza wyrażać swoich poglądów politycznych, ani pomagać w prowadzeniu kampanii wyborczej.

Przed mistrzostwami świata Niemcy zagrają towarzysko z Austrią (2 czerwca) i Arabią Saudyjską (8 czerwca). Podczas mundialu zmierzą się z Meksykiem, Szwecją i Koreą Południową.

Źródło: Onet.pl