Iga Świątek fot. Facebook

Nieuchronnie kończy się wielka kariera Agnieszki Radwańskiej. Mamy na szczęście już jej następczynię. Wszystko wskazuje, że nie będzie nią Magda Linette czy Magdalena Fręch, ale kończąca w tym miesiącu 17 lat Iga Świątek.

Świątek jest niezmiernie utalentowaną tenisistką. W styczniu 2017 r., a więc w wieku 15 lat dotarła do finału gry deblowej juniorów Australian Open, jednego z czterech najważniejszych turniejów na świecie. W innym wielkoszlemowym turnieju juniorów French Open dotarła do ćwierćfinału zarówno w grze pojedynczej, jak i deblowej. Światek na początku kariery zdobyła także w deblu mistrzostwo Europy młodziczek, a rok później kadetek.

Czytaj też: Polski mistrz już nie pojedzie do RPA. Tam jest zbyt niebezpiecznie

Iga Światek jest tenisistką praworęczną (przy bekhendzie gra oburącz).
Ma 176 cm wzrostu, a więc jest o kilka centymetrów wyższa od Agnieszki Radwańskiej i ma siłę, której naszej mistrzyni zawsze brakowało.

Czytaj też: Bramkarz reprezentacji Polski najlepszym piłkarzem klubu z Premiership

Swiątek była notowana w rankingu juniorek ITF na 6 pozycji w świecie.
W kategorii seniorek nasza juniorka w tym roku zajmowała pozycję na liście WTA w ósmej setce.

Nasza tenisistka postanowiła w tym roku udać się na cykl turniejów ITF do USA, gdzie walczą seniorki i juniorki szukające w tych turniejach punktów, żeby potem uzyskać przepustkę do gry w turniejach WTA.

Cykl meczów dla Świątek był niezmiernie udany. Udane turnieje pozwoliły jej przesunąć się na 412 miejsce. Teraz w maju dotarła do półfinału turnieju w Charleston, gdzie ulega Madison Brengle zajmującej 97 miejsce na liście WTA 1:6 1:6. Ten wynik pokazuje bardzo młodej Polce, ile jest jeszcze pracy przed nią, żeby pokonać zawodniczki z pierwszej setki rankingu WTA.

Po tym turnieju Iga Światek powinna być w okolicach 330 miejsca w rankingu WTA.

Trzeba jednak pamiętać, że nasza tenisistka nie grała przez 7 miesięcy. To wynik kontuzji kostki, której doznała w czerwcu, a następnie operacji. Do gry wróciła dopiero w lutym. Tym bardziej jej sukcesy są wartościowe.

Ta długa przerwa była też wynikiem rozsądku. „Długo? Nie wiem, po prostu słuchaliśmy lekarzy i nie chcieliśmy ryzykować. Woleliśmy zaleczyć wszystko do końca, potrenować, przygotować się i dopiero wystartować” – powiedział Tomasz Świątek, ojciec Igi, były wioślarz, olimpijczyk z Seulu.

“Największą siłą córki jest na korcie inteligencja – ocenia jej tata Tomasz Świątek – Szybko potrafi znaleźć sposób na silne, doświadczone przeciwniczki. Oprócz planu A ma zawsze plan B i C. Jestem dumny z tego, co Iga osiągnęła w ostatnich tygodniach”.

Źródło: Przegląd Sportowy, Gazeta Wyborcza, Onet Sport

1 KOMENTARZ

  1. Zdobywczyni juniorskiego Małego Szlema w grze podwójnej w 2007 roku (French Open, Wimbledon i US Open), triumfatorka juniorskiego Wimbledonu 2007 w grze pojedynczej oraz finalistka juniorskiego US Open 2007 w grze pojedynczej oraz juniorskiego Australian Open 2007 w grze podwójnej.
    Kto to? Urszula Radwańska, obecnie 413 pozycja w rankingu , ilość wygranych turniejów WTA-0. Sukcesy juniorskie, nie zawsze przekładają się seniorskie triumfy.

Comments are closed.