źródło: adidas.pl

Niemiecki producent obuwia i odzieży sportowe Adidas dopuścił się prawdziwego skandalu. W związku z nadchodzącymi Mistrzostwami Świata w Rosji, firma postanowiła wypuścić kolekcję koszulek z komunistycznym godłem. Celem miało być przypomnienie dawnych strojów piłkarskich. 

Z okazji turnieju w Rosji w 2018 roku Adidas sięga do archiwów i proponuje dokładne repliki zestawów noszonych przez sławne drużyny w latach 90. Ta koszulka dla mężczyzn stanowi wierną replikę koszulki noszonej przez reprezentację Rosji w 1991 roku. Koszulka ze sportowego trykotu prezentuje barwy reprezentacji i jest ozdobiona oryginalnym godłem. Ma napis “USSR” (angielski skrót Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich – red.) na klatce piersiowej i duży numer „9″ na plecach – można przeczytać na stronie Adidasa.

Najwięcej kontrowersji wywołuje samo godło ZSRR, które zawiera sierp i młot, będące w wielu krajach symbolem zbrodniczego reżimu. W wielu miejscach jest traktowany na równi z nazistowską swastyką.

Do nowej kolekcji Adidasa odniosło się samo Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy. Wciąż są tacy, którzy chorują na „nostalgię za imperium”, ale zaskakujące, że wśród nich jest znany koncern @adidas – czytamy na Twitterze litewskiego MSZ.

Co ciekawe kontrowersyjne koszulki w wersjach męskiej i damskiej można legalnie kupić w Polsce. W naszym kraju symbolika komunistyczna nie jest zakazana.

Zobacz: Atak terrorysty ISIS w jednym z miast mundialu! Zagrają tam m. in. Anglicy, Argentyńczycy i Szwedzi

Źródło: http://superbiz.se.pl