Źródło: laczynaspilka.pl

W poniedziałek 4 czerwca trener Adam Nawałka poda 23-osobową kadrę na mistrzostwa świata. Obecnie na zgrupowaniu w Arłamowie przebywa aż 32 zawodników, co oznacza, że jutro z marzeniami o mundialu pożegna się aż 9 piłkarzy.

Spróbujemy przewidzieć jakie decyzje podejmie trener.

1. Bramkarze: Bartosz Białkowski, Łukasz Fabiański, Łukasz Skorupski, Wojciech Szczęsny.

Fabiański i Szczęsny są poza konkurencją. Walka będzie o bycie nr 3 na mundialu. Białkowski jest nowym w kadrze, ale ma za sobą świetny sezon w Anglii, gdzie w Championship został uznany za najlepszego bramkarza tej ligi będącej bezpośrednim zapleczem Premiership. Z kolei Skorupski gra w lepszym klubie, w Romie, ale właściwie nie gra, tylko siedzi cały czas na ławie. Z merytorycznego punktu widzenia powinien być wybrany Białkowski, ale trzeba wsiąść pod uwagę, ze Skorupski to b. bramkarz Górnika Zabrze, którego trenerem przez 3 lata był właśnie Nawałka. Trener na niego stawiał i stawia. Znaczenie ma również fakt, że Skorupski rocznikowo jest młodszy o 4 lata od swojego konkurenta. Naszym zdaniem trener wybierze Skorupskiego.

Czytaj też: Świetne wiadomości dla Kuby i Glika. Pech Mączyńskiego

2. Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Thiago Cionek, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk, Marcin Kamiński, Tomasz Kędziora, Michał Pazdan, Łukasz Piszczek, Maciej Rybus.

Na mundial pojedzie na pewno 3 stoperów: Glik, Pazdan i Cionek. Czwartym, o czym się głośni mówi, będzie Bednarek. To oznacza, że nie pojedzie stoper Kamiński. Na prawej obronie absolutnym pewniakiem jest Piszczek, a na lewej Rybus. Pewne miejsce ma prawy obrońca Bereszyński, który w reprezentacji może grać również na lewej obronie. O czwarte miejsce wśród bocznych obrońców powalczą: Kędziora i Jędrzejczyk. Ten ostatni to wszechstronny obrońca, który rewelacyjnie grał na ME 2016, ale obecna jego forma jest dość daleka od tamtej. Jeśli Kędziora zaprezentuje się dobrze, to on pojedzie.

Czytaj też: Giga Sport. Czerwiec 2018. Polacy do boju. Mundial w Rosji

3. Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski, Paweł Dawidowicz, Przemysław Frankowski, Jacek Góralski, Kamil Grosicki, Grzegorz Krychowiak, Rafał Kurzawa, Karol Linetty, Krzysztof Mączyński, Sławomir Peszko, Sebastian Szymański, Piotr Zieliński, Szymon Żurkowski.

W tej formacji będzie największa kośba. Piłkarzy jest 13, a miejsc jest 8.

Jako defensywni pomocnicy pojadą: Krychowiak i Żurkowski. Ten drugi to rewelacja naszej ligi i piłkarz, którego trudno pokonać w ilości przebiegniętych kilometrów podczas meczu.

W środku pomocy bezdyskusyjny jest udział Zielińskiego i Linettego.

Mimo kontuzji i braku gier z pewnością pojedzie prawy pomocnik Jakub Błaszczykowski. Nikt nie będzie odważny, skreślić ulubieńca kibiców, który zresztą tyle zrobił dla reprezentacji i który grę w kadrze traktował zawsze priorytetowo. Kuba nie jest w stanie wytrzymać całego meczu, więc drugi prawy pomocnik jest wręcz konieczny. Z dwójki Frankowski, Szymański, trener Nawałka prawdopodobnie wybierze Szymańskiego, rewelacyjnego 19-latka, mogącego nie tylko grać na obu skrzydłach, ale również jako playmaker w zastępstwie Zielińskiego. Na mistrzostwa nie pojedzie kontuzjowany Mączyński.

Na lewej pomocy poza konkurencją jest Grosicki. O miano drugiego zawalczą Peszko i Kurzawa. Ten pierwszy wygra, ponieważ trener Nawałka z góry powiedział, że Peszko to „zadaniowiec”. Peszko nie tylko jest w słabej formie, ale z powodów pozasportowych nie powienien grać w kadrze. Prawdziwym „zadaniowcem” jest Kurzawa, który potrafi centrować, oraz bić rzuty rożne, tak dokładnie, jak nikt w Polsce.

4. Napastnicy: Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Łukasz Teodorczyk, Kamil Wilczek.

Wśród napastników sytuacja jest klarowna. Lewandowski i Milik to pewniacy. Kownacki prawie pewniak. Czwartym będzie Teodroczyk, którego trener indywidualnie chwali.

Naszym zdaniem kadra na mistrzostwa tak będzie wyglądała:

Bramkarze: Łukasz Fabiański, Łukasz Skorupski, Wojciech Szczęsny.

Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Thiago Cionek, Kamil Glik, Tomasz Kędziora, Michał Pazdan, Łukasz Piszczek, Maciej Rybus.

Pomocnicy: Jakub Błaszczykowski, Kamil Grosicki, Grzegorz Krychowiak, Karol Linetty, Sławomir Peszko, Sebastian Szymański, Piotr Zieliński, Szymon Żurkowski.

Napastnicy: Dawid Kownacki, Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Łukasz Teodorczyk.