Flota Sailing Poland powiększa się o nowy jacht – Volvo Ocean 65 na którym wcześniej pływał hiszpański team MAPFRE. Od lutego na tej legendarnej jednostce będzie już powiewać polska bandera. To pierwszy tak nowoczesny oceaniczny jacht regatowy w naszym kraju. Otwiera przed naszymi żeglarzami zupełnie nowe możliwości, łącznie ze startem w najsłynniejszych regatach świata.

Jacht będący obecnie w dyspozycji Sailing Poland żeglował wcześniej pod hiszpańską banderą: w dwóch ostatnich edycjach regat Volvo Ocean Race nosił nazwę MAPFRE. W klasyfikacji generalnej zajął miejsce drugie (2017/18) i czwarte (2014/15), a prowadzony był przez Xabiego Fernandeza oraz Ikera Martineza.

„Odnieśliśmy na tym jachcie wiele wspaniałych zwycięstw” – komentuje Fernandez, który w ubiegłym tygodniu zapowiedział przejście zespołu MAPFRE do klasy IMOCA.
„W ostatniej edycji Volvo Ocean Race zajęliśmy drugie miejsce, pobiliśmy też rekord wokół Wyspy Wight. Życzymy załodze Sailing Poland równie udanych rejsów. Mam nadzieję, że będą kontynuować świetną passę naszego jachtu. Przekazujemy go w dobre ręce i mam nadzieję, że spotkamy się wszyscy na starcie The Ocean Race w 2021 roku”.

Profesjonalna załoga Sailing Poland Race Team znajduje się w tej chwili w Lizbonie, gdzie stacjonują wszystkie jachty Volvo Ocean 65. Trwa odbiór techniczny jachtu oraz jego przygotowywanie do rejsu przez Atlantyk na Karaiby, na pierwsze zaplanowane na ten rok regaty.

„Jesteśmy już po pierwszych halsach próbnych i muszę przyznać, że wrażenie jest niesamowite” – mówi Maciej Marczewski, odpowiedzialny za przygotowanie nowego jachtu ze strony Sailing Poland Race Team. „Jacht jest w idealnym stanie technicznym, posiada bogate wyposażenie zapasowe, co pozwala nam na przynajmniej roczną eksploatację praktycznie bez dodatkowych nakładów ” – dodaje.

Zgodnie z założeniami projektu Sailing Poland, na pokładzie tego jachtu znajdzie się również miejsce dla młodych, obiecujących zawodników klas przygotowawczych i olimpijskich, którzy potencjalnie będą mogli wejść w skład profesjonalnej załogi Sailing Poland Race Team. Szczegóły dotyczące tego aspektu działań są obecnie ustalane indywidualnie.

„Pozyskanie tego jachtu to kolejny krok na drodze realizacji naszej misji aby stać się największą organizacją żeglarską w Polsce” – mówi Piotr Zygo, jeden z założycieli Sailing Poland. „Czy to oznacza start w The Ocean Race 2021/22? Na pewno jest to
pierwszy krok do realizacji takiego marzenia. Kolejnym będzie pozyskanie sponsorów oraz finansowania pod taki projekt” –
dodaje. Do tej pory w Polsce nie było tak ambitnych planów.

W związku z pozyskaniem nowego jachtu, modyfikacji uległ kalendarz startów Sailing Poland Yacht Club na najbliższy rok. W sezonie 2019 załoga Sailing Poland Race Team planuje łącznie 14 startów w różnych regatach na całym świecie.
Już w lutym będzie można wystartować na jachcie VO65, z załogą Pro/Am Sailing Poland Race Team, w najbardziej znanych regatach na Karaibach: RORC Caribbean 600 czy St. Maarten Heineken Regatta.

Sailing Poland Volvo Ocean 65 (ex-MAPFRE)

Wyniki regatowe:
Volvo Ocean Race 2017/18: 2 miejsce (MAPFRE, Xabi Fernandez),
1 miejsce w klasyfikacji In-Port Races;
2017: Rekord świata Around Isle of Wight (Xabi Fernandez), ratyfikowany przez WSSRC;
Volvo Ocean Race 2014/15: 4 miejsce (MAPFRE, Iker Martinez);

Projekt i budowa:
Projekt: Bruce Farr, Farr Yacht Design (dla Volvo Ocean Race 2014/15)
Stocznie: Persico (Włochy), Multiplast (Francja), Decision (Szwajcaria), Green Marine (UK);

Dane techniczne:
Długość linii wodnej (projektowa): 20m
Długość całkowita z bukszprytem: 22,14m
Szerokość kadłuba: 5,60m
Wysokość masztu: 30,3m
Długość bukszprytu: 2,14m
Zanurzenie (max): 4,78m
Wyporność: 12500 kg

Powierzchnia grota: 163 m2
Powierzchnia foka marszowego: 133 m2
Powierzchnia żagli na wiatr: 468 m2  (grot, Code 0), 296 m2 (grot, fok marszowy)
Powierzchnia żagli z wiatrem: 578 m2 (grot, A3)

Kil: uchylny na boki w zakresie +/- 40 stopni, nachylenie osi +/- 5 stopni
Miecze boczne (stateczniki): 2
Płetwy sterowe: 2 bliźniacze płetwy stałe
Balast wodny: dwa zbiorniki 800-litrowe pod burtami w tylnej części jachtu oraz jeden zbiornik 1000-litrowy w osi centralnej jachtu przed masztem;

Żagle: North Sails, 19 szt.
Kamery pokładowe: 5
Systemy komunikacji: Inmarsat
Urządzenia nawigacyjne: B&G
Silnik Volvo Penta Marine (75kM)
Hydrogenerator Watt & Sea (500W)

Link do filmu video:
VIMEO:

Facebook:

Sailing Poland VO65

Breaking newsOd dziś flota Sailing Poland powiększa się o kolejny jacht – Volvo Ocean 65 na którym wcześniej pływał hiszpański team MAPFRE, zajmując na nim drugie miejsce w ostatniej edycji wyścigu w 2017/2018. To pierwszy tak nowoczesny oceaniczny jacht regatowy w naszym kraju, który otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości, łącznie ze startem w najsłynniejszych regatach świata. Od lutego na tej legendarnej jednostce będzie już pływać załoga Pro/Am Sailing Poland Race Team. Breaking newsAs of today Sailing Poland has just acquired another racing yacht the Volvo Ocean 65. The new boat is no other than ex-MAPFRE, the red boat that came second in the last Volvo Ocean Race 2017/2018. Until now, Poland had neither such a boat, nor such ambitious plans for crew racing. Putting a hand on the Volvo Ocean 65 allows training and competing with the very best in every corner of the sailing world. Since February there will be an option to step onboard the red VO65 and race in the upcoming regattes with Pro/Am Sailing Poland Race Team.

Opublikowany przez Sailing Poland Czwartek, 24 stycznia 2019

Sailing Poland to pierwsza profesjonalna inicjatywa w Polsce łącząca żeglarstwo, biznes i media, założona w roku 2018. Jej trzema filarami są: Sailing Poland Race Team, 17-osobowa  załoga regatowa startująca w regatach na całym świecie w formule Pro-Am,  Sailing Poland Yacht Club, nowoczesny klub  zrzeszający pasjonatów żeglarstwa, ludzi biznesu, mediów i kultury oraz Sailing Poland Media, platforma odpowiadająca za produkcję i dystrybucję unikalnych treści żeglarskich i lifestylowych. Więcej informacji na www.sailingpolandgroup.com