Kolejna edycja mistrzostw świata siatkarzy zostanie rozegrana w 2022 roku w Rosji. Światowa Federacja (FIVB) ogłosiła termin turnieju finałowego oraz osiem z dziesięciu miast, w których odbędą się zawody. Polska, jako obrońca tytułu wywalczonego w 2018 roku, ma zagwarantowany udział.

Mistrzostwa świata siatkarzy odbędą się w dniach 26 sierpnia – 11 września 2022 roku w Rosji. Mecze zostaną rozegrane w miastach: Moskwa, Sankt Petersburg, Kaliningrad, Kazań, Krasnojarsk, Jekaterynburg, Nowosybirsk oraz Ufa. Dwa pozostałe miasta zostaną ogłoszone w przyszłym roku.

„Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej FIVB 2022 odbędą się w jednych z najpiękniejszych i najbardziej kultowych rosyjskich miast. Siatkówka jest bardzo popularna w Rosji, a sama Rosja ma udokumentowane osiągnięcia w organizowaniu doskonałych wydarzeń w siatkówce” – powiedział Prezydent FIVB Ary S. Graça.

W mistrzostwach wezmą udział 24 drużyny, które zostaną podzielone na sześć grup po cztery drużyny każda. Szesnaście najlepszych drużyn awansuje do drugiej fazy turnieju, która zostanie rozegrana w dniach 2–4 września; reprezentacje będą w niej rywalizowały w czterech grupach. Awans do dalszej części turnieju wywalczy sześć najlepszych ekip.

Zmienione zostaną również zasady kwalifikacji do MŚ. Awans wywalczą po dwa najlepsze zespoły mistrzostw kontynentalnych oraz czołowe drużyny rankingu FIVB. Start w turnieju finałowym mają już zapewniony reprezentacje Rosji (gospodarz) oraz Polski (obrońca tytułu).

fivb.com