Już za dwa dni (14 czerwca – 7 lipca) w Brazylii zostanie rozegrana 46. edycja Copa America – najstarszej międzynarodowej imprezy piłkarskiej na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1916 roku w Argentynie.

W lipcu 1916 roku, gdy Europa pogrążona była w wojnie, w Buenos Aires cztery drużyny rozpoczęły rywalizację o mistrzostwo Ameryki Południowej. Imprezę zorganizowano z okazji stulecia wywalczenia niepodległości przez Argentynę. Na starcie pierwszego czempionatu, obok reprezentacji gospodarzy, stanęły Urugwaj, Brazylia i Chile. Tak ruszył turniej, który o 14 lat wyprzedził mistrzostwa świata, a aż o 44 lata pierwszy turniej finałowy o mistrzostwo Europy.

Premierową edycję wygrali piłkarze Urugwaju, którzy pokonali Chile (4:0), Brazylię (2:1) i zremisowali z Argentyną (0:0). Turniej miał oczywiście swoich bohaterów. Dziś, po przeszło stu latach wytrawni kibice kojarzą przede wszystkim takie nazwiska jak Angel Romano – jeden z najlepszych piłkarzy w historii Urugwaju, czy Arthur Friedenreich – pierwsza wielka gwiazda brazylijskiej piłki. Królem strzelców imprezy został Urugwajczyk Isabelino Gradin (3 gole).

za polsat sport