Nazywany “Królem Paryża”, broniący tytułu Hiszpan Rafael Nadal wygrał ze Szwajcarem Rogerem Federerem 6:3, 6:4, 6:2 w półfinale wielkoszlemowego French Open i jako pierwszy awansował do finału.

Rozstawiony z “dwójką” Nadal, który w Paryżu triumfował już 11 razy, wygrał dwie ostatnie edycje tej imprezy i w tym roku jest uważany za głównego kandydata do zwycięstwa, natomiast turniejowa “czwórka” Federer w półfinale znalazł się po raz pierwszy od siedmiu lat.

Szwajcar ma w dorobku jedno zwycięstwo w Paryżu w 2009 roku. Przed tegorocznym turniejem ostatnio wystąpił na kortach Rolanda Garrosa w 2015 roku. W 2016 zmagał się z kontuzją pleców, a w dwóch kolejnych latach całkowicie zrezygnował z występów na kortach ziemnych, by lepiej przygotować się do gry na trawie.

Nadal ma aktualnie w dorobku 17 zwycięstw wielkoszlemowych, z których ostatnie odniósł właśnie 12 miesięcy temu w stolicy Francji.

W tym sezonie w imprezach na kortach ziemnych Nadal radził sobie nieco poniżej oczekiwań. W trzech kolejnych występach – w Monte Carlo, Barcelonie i Madrycie – odpadł w półfinale, ale w połowie maja triumfował w Rzymie.

Z Federerem Hiszpan grał dotychczas 44 razy. Nadal triumfował 24 razy, Szwajcar 15. Przez tegorocznym turniejem w Paryżu Nadal pokonał Federera 7:6 (7-4), 6:3, 6:3 w 2014 roku w Australian Open. Sześć kolejnych meczów zakończyło się zwycięstwami Federera.

W drugim półfinale rywalem Serba Novaka Djokovica będzie Austriak Dominic Thiem.

Rafael Nadal (Hiszpania, 2) – Roger Federer (Szwajcaria, 3) 6:3, 6:4, 6:2