Oficjalny symbol Ligi Mistrzów Fot. Wikipedia CC 2.0 Autor: Kieran Lynam

Do sensacyjnych rozstrzygnięć doszło w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów. Odpadły zespoły, które w przeszłości wygrywały europejskie puchary, w tym Ligę Mistrzów: Celtic Glasgow, FC Porto i Dynamo Kijów.

Celtic Glasgow zdobył Puchar Klubowych Mistrzów Europy poprzednika Ligi Mistrzów w 1967 roku, a 3 lata później grał w finale tych rozgrywek. Obecnie ten zespół został wyeliminowany z rozgrywek Ligi Mistrzów przez rumuński CFR Cluj. W pierwszym meczu w Rumunii padł remis 1:1. W rewanżu Celtic przegrał na własnym stadionie 3:4 i odpadł.

Jeszcze bardziej utytułowane jest portugalskie FC Porto. Ten zespół dwukrotnie wygrał Ligę Mistrzów w 1987 i 2004 r. (za pierwszym razem jeszcze jako Puchar Klubowych Mistrzów Europy). W tych samych latach zdobył Puchar Interkontynentalny. 2-krotnie wygrał Ligę Europy w 2003 r. i w 2011 r. (za pierwszym razem pod nazwą Pucharu UEFA). W 1987 r. Porto zdobyło też Superpuchar UEFA.

Teraz FC Porto wygrało pierwszy mecz z rosyjskim FC Krasnodar na wyjeździe 1:0, żeby ulec u siebie 2:3 i odpaść na skutek mniejszej ilości bramek zdobytych na wyjeździe.

Również bardzo utytułowane jest Dynamo Kijów. Ukraiński klub dwukrotnie wygrywał Puchar Zdobywców Pucharu (Poprzednik Ligi Europy) w 1975 r. i 1986 r. Raz zdobył Superpuchar UEFA oraz 4-krotnie grał w półfinale Ligi Mistrzów (Puchar Klubowych Mistrzów Europy).

Obecnie przegrał z Club Brugge 0:1 a rewanżu w Kijowie padł rezultat 3:3.

Sic transit gloria mundi.

Źródło: Przegląd Sportowy,