Polscy koszykarze już dzisiaj zagrają w Szanghaju mecz z Hiszpanią w ćwierćfinale mistrzostw świata! “To będzie najważniejsze 40 minut w naszym życiu” – zdradził środkowy Adam Hrycaniuk.

Stawką tego spotkania będzie awans do półfinału i zwiększenie prawdopodobieństwa bezpośredniego awansu do turnieju olimpijskiego w Tokio. Po raz ostatni biało-czerwoni zmierzyli się utytułowaną Hiszpanią w Lille w 1/8 finału Eurobasketu 2015. Wówczas zespół trenera Mike’a Taylora przegrał 66:80, ale po trzech kwartach był remis 55:55, a jeszcze w 35. minucie wynik nie był przesądzony.

– Dobrze rozpoznaliśmy ich system gry i poszczególnych zawodników. Myślę, że mamy dobry plan. Pracowaliśmy nad nim w trakcie przygotowań. Myślę, że nasi gracze będą gotowi. Zobaczymy, jak rozwinie się gra, Wierzę, że dziś energii im nie zabraknie – powiedział trener Polaków.

W obecnej reprezentacji Polski aż pięciu graczy jest bądź było związanych z ligą hiszpańską. Kapitan Adam Waczyński występuje w niej od pięciu lat, Mateusz Ponitka przez rok grał w Iberostarze Teneryfa, Aleksander Balcerowski jest zawodnikiem Herbalife Gran Canaria, Adam Hrycaniuk w końcówce sezonu 2012/13 rozegrał cztery mecze w Valencii Basket, a A.J. Slaughter rozpocznie jesienią występy w Betisie Sewilla.

Niezależnie od wyniku Polacy pozostaną w Chinach do końca turnieju – bądź w półfinale, bądź o miejsca 5-8 ich rywalem będzie ktoś z innej ćwierćfinałowej pary Australia – Czechy.

za pzkosz