Ekstraklasa z roku na rok traci w notowaniach UEFA. Najnowszy ranking Europejskiej Federacji Piłki Nożnej plasuje naszą ligę m.in. poniżej Azerbejdżanu, Kazachstanu i Białorusi.

Pozycję Ekstraklasy pogorszyły fatalne starty w pucharach. W tym sezonie polskie kluby znów odpadły z eliminacji Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy już w sierpniu, przez co w kolejnych miesiącach wyprzedzały nas w rankingu UEFA kolejne kraje. W październiku zrobili to Bułgarzy, spychając nas na 28. miejsce. Teraz Polaków prześcignęli Rumuni.

W najnowszym rankingu UEFA PKO Ekstraklasa spadła na 29. lokatę. Symptomatyczny jest fakt, że niebawem naszą ligę mogą wyprzedzić tak “prestiżowe” rozgrywki jak liga Liechtensteinu (31. miejsce), luksemburska (34. miejsce) czy ormiańska (37. pozycja).

Zdobywca Pucharu Polski oraz drugi zespół Ekstraklasy wciąż będą rozpoczynać walkę w Europie od II rundy eliminacji Europa Conference League.

Wśród polskich klubów najwyższym współczynnikiem UEFA (17,000) może pochwalić się Legia Warszawa, która statystycznie jest obecnie 91. klubem Europy. Lech Poznań zajmuje 162. pozycję ze współczynnikiem 7,000. Piast, Lechia, Cracovia, Jagiellonia, Górnik Zabrze, Arka, Zagłębie Sosnowiec i Śląsk Wrocław legitymują się współczynnikiem 3,325 i zajmują miejsca od 299. do 306.

za zestadionu/kp